ZEGAR BIOLOGICZNY – CHRONOBIOLOGIA

zegar-biologiczny-chronobiologia

ZEGAR BIOLOGICZNY CZŁOWIEKA

Każdy z nas ma swój indywidualny zegar biologiczny. To rytm według którego funkcjonuje nasz organizm i każda jego komórka. Mechanizmem wprawiającym zegar w ruch są cykliczne zmiany światła i ciemności. Jądro skrzyżowania, znajdujące się w mózgu człowieka, rozsyła informację do poszczególnych narządów umożliwiając ich prawidłowe, dobowe funkcjonowanie.

CHRONOBIOLOGIA

Chronobiologia to nauka zajmującą się badaniem cyklicznych zmian zachodzących w naszych ciałach powstających na skutek działania czynników zewnętrznych. Inicjatorem tych zmian mogą być zmiany pór roku, zmiany wynikające z cyklu dnia i nocy czy zachodzące na skutek obrotu naszej planety wokół własnej osi. Centralny zegar wewnętrzny człowieka to zbiór komórek nerwowych zgromadzonych w mózgu, który ustawia swój rytm wg światła słońca.

Każdy z nas rodzi się z własnym zegarem biologicznym, dlatego też często spotykamy się z podziałem ludzi na sowy i skowronki. Sowy to osoby lepiej funkcjonujące wieczorem i nocą, ale za to budzące się dużo później, a skowronki to tzw. ranne ptaszki których ciało najwydajniej pracuje od wczesnego godzin porannych do wieczora. To geny i ich wzajemne powiązanie decydują do której z kategorii należymy. Wystarczy jedna komórka aby określić jakim typem jesteśmy.

Dr Till Roennerberg –  biolog, chronobiolog z Uniwersytetu Monachijskiego wskazuje iż od czasu rewolucji przemysłowej człowiek przestał żyć według swojego rytmu biologicznego. Cywilizacja i jej udogodnienia (podróże samolotem podczas których przekraczamy strefy czasowe, praca nocą, nieustanne wpatrywanie się w ekrany emitujące niebieskie światło) spowodowały liczne zaburzenia rytmu dobowego człowieka wprowadzając chaos w nasz organizm.

Coraz więcej naukowców próbuje wykorzystać indywidualny rytm dobowy w celu wspomagania leczenia chorób przewlekłych i nowotworowych. Pacjentom cierpiącym na RZS (nieuleczalna, autoimmunologiczna choroba reumatoidalna – Reumatoidalne Zapalenie Stawów) podawano te same leki które przyjmują normalnie, ale o innej porze. Po przeprowadzeniu eksperymentu okazało się iż pacjenci lepiej tolerowali lek, sztywność poranna oraz obrzęki wynikające ze stanu zapalnego stawów były dużo mniejsze. Kondycja fizyczna i psychiczna badanych uległa znacznej poprawie.

CHRONOTERAPIA

Chronoterapia, czyli podawanie leków zgodnie z zegarem, cyklem biologicznym pacjenta, została wykorzystana również podczas leczenia onkologicznego. Francis Levi (kierownik jednego z  projektów chronoterapii nowotworów) dostosował czas podawania wlewów dożylnych chemii do indywidualnego cyklu pacjenta, uzyskując tym samym, dużo lepsze rezultaty leczenia i mniejsze skutki uboczne ( poprzez zsynchronizowanie udało się ochronić przed zniszczeniem chemią, zdrowe komórki wątroby). Synchronizacja dawkowania leku zgodnie z zegarem biologicznym przynosi lepsze efekty i minimalizuje skutki uboczne podawanych medykamentów.

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “ZEGAR BIOLOGICZNY – CHRONOBIOLOGIA

  1. Cieszę się, że tutaj dotarłem. Nie miałem pojęcia o tym jak duży wpływ może mieć dostosowanie własnego rytmu życia do tego jak działa mój organizm. Pouczająca lektura!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s