Stomatologia Innowacje

Stomatologia Innowacje

Stomatologia innowacje w  tej dziedzinie medycyny to poszukiwanie nie tylko nowych technologii czy materiałów, ale i leków powodujących samoistną regenerację. Najnowsze odkrycia w dziedzinie zastosowania komórek macierzystych sprzyjają odkrywaniu nowych zastosowań dla leków używanych do leczenia innych chorób.

Innowacje w Stomatologii

Badania prowadzone nad nowym lekiem Tideglusib  testowanym na chorobę Alzheimera zaprowadziły zespół lekarzy z King College London  do znalezienia jego nowego zastosowania. W trakcie prac nad preparatem odkryto nowe właściwości, których wykorzystanie może przynieść olbrzymie korzyści w nowoczesnej stomatologii. Użycie substancji spowodowało pobudzenie do samoistnej regeneracji komórki macierzyste zębiny. Do tej pory zaatakowany próchnicą ząb stomatolog oczyszczał i wypełniał ubytek. Rozszczelnienie plomby, uszkodzenie mechaniczne zęba czy stan zapalny powodowały kolejną, głębszą ingerencję. Na skutek coraz większego ubytku niewiele pozostawało z naturalnego zęba. A gdyby taki ząb samoistnie się regenerował?

Taką nadzieję daje Tideglusib, a właściwie to specjalna gąbka nasączona tym preparatem. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, iż umieszczenie zamiast tradycyjnego wypełnienia gąbki z lekiem prowadzi do regeneracji uszkodzonych tkanek zęba. Gąbka stopniowo się rozpuszcza, a w miejscu uszkodzenia powstaje zdrowa, odbudowana zębina, która chroni miazgę przed próchnicą.
Dentysta Wrocław Yes Dent

Obecnie trwają intensywne badania nad nowym zastosowaniem  Tideglusibu w stomatologii. Pozytywne wyniki testów przeprowadzonych na myszach pozwalają przypuszczać, iż kolejne testy przyniosą podobne rezultaty. Jeżeli założenia naukowców z King College London się potwierdzą, to prawdopodobnie w ciągu najbliższych pięciu lat preparat trafi do gabinetów stomatologicznych. Samoregeneracja, odbudowa zębiny pozwoli pacjentom gabinetów dentystycznych zachować na dłużej własne zęby, ochroni miazgę przed próchnicą i sprawi, iż nawet w podeszłym wieku będziemy mogli cieszyć się własnym uzębieniem i pięknym uśmiechem. Innowacje w stomatologii i medycynie to bardzo prężnie rozwijająca się część nauki pozwalająca nie tylko wydłużyć życie, ale i w znacznym stopniu poprawić jego jakość.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s