PRÓCHNICA ZABIJA

Próchnica zabija

Próchnica zabija, prowadzi do wielu ciężkich schorzeń i niszczy cały organizm człowieka.

W latach 2000-2008 w Stanach Zjednoczonych ponad 61 000 osób trafiło do szpitala z powodu nieleczonych zębów. Były to różnego rodzaju infekcje spowodowane schorzeniami stomatologicznymi. 66 pacjentów zmarło – źródło: Journal of Endodontics 

Do czego prowadzi nieleczona próchnica

W styczniu 2017 kolejną ofiarą infekcji układu krwionośnego i płuc spowodowaną brakiem leczenia stomatologicznego padł kierowca Vadim Kondratyuk. Przyczyną zainfekowania jego organizmu był ząb. Niestety nie udało się zatrzymać groźnego zakażenia antybiotykami i kierowca zmarł w szpitalu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie negatywne skutki może przynieść brak leczenia dentystycznego.

Bakterie atakujące zęby i dziąsła roznoszone są po całym organizmie atakując takie organy jak: serce, płuca, nerki czy układ kostny. Powodują także nowotwory, schorzenia reumatoidalne, udary, prowadzą do cukrzycy i sepsy. Dla młodych mam i ich płodu są bardzo niebezpieczne ponieważ mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz niedowagi dziecka.

Konsekwencje braku leczenie stomatologicznego są poważne i coraz częściej głośno się o tym mówi. W Polsce prawdopodobnie nie prowadzi się statystyk dotyczących hospitalizacji czy zgonów związanych z zakażeniem wynikającym z braku leczenia zębów, dlatego tak ważne jest uświadomienie zagrożenia. Fatalny stan higieny jamy ustnej i uzębienia młodych Polaków nie wróży nic dobrego w tej kwestii. Czasy kiedy leczenie stomatologiczne było obowiązkowe w szkołach dawno się skończyły. Dzisiaj dyskutuje się nad tym czy do nich nie powrócić.

Skala problemu jest duża i jeżeli nic konkretnego w kwestii rozwiązania nie uda się wypracować, to myślę, że osób które zapłaciły zdrowiem i życiem za chory ząb będzie niestety coraz więcej.

Wyobraź sobie, że w jamie ustnej żyje ponad 300 bakterii, próchnica, paradontoza czy inne stany zapalne jamy ustnej to ogniska, dzięki którym bakterie przedostają się i infekują całe ciało. Im dłużej zwlekamy z pójściem do dentysty, tym gorzej. Jak pokazują amerykańskie statystyki ceną za brak leczenia są poważne schorzenia, a nawet śmierć z powodu … zęba. Zaawansowana próchnica zabija na całym świecie.

Reklamy

Jedna myśl na temat “PRÓCHNICA ZABIJA

  1. Ciekawe ile w Polsce zmarło osób z powodu nieleczonych zębów? Uświadamianie ludziom zagrożenia, a nie bagatelizowanie problemu i byle-leczenie na NFZ – to powinien być priorytet Państwa. Lekarze też powinni o tym informować swoich pacjentów, może przynajmniej część z nich zadbałaby o swoje zęby … dla własnego dobra. Świetny post i temat.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s